Oprava zničeného křížku

12.01.2021

Muzejní spolek v Mikulově dokončil opravu křížku z konce 19. století, stojícího pod Svatým kopečkem. Zcela nová kompozice je k vidění za skupinou vinných sklepů za mikulovskou ulicí Zlámalovou. Na pozemku u asfaltové polní cesty, která je stále více využívána k procházkám nebo projížďkám na kole, dnes zdobí svým bílým žulovým podstavcem s černým litinovým křížem. Na upravené ploše oseté travnatou směsí byly také vysazeny, symetricky za křížkem, dvě vzrostlé lípy a před jednou z nich usazená lavička. Při posezení a odpočinku tak lze pozorovat třeba výhled na nedalekou osadu Mušlov a i vzdálenější Valtice.

Historie křížku není zatím zcela zřejmá. Určitě ale pochází z kamenické dílny J. W. Bindera, jejíž majitel zemřel v roce 1938 ve věku 94 let. Křížek nechal zhotovit mikulovský občan Gebel, důvody zakázky ale nejsou známé. Není to ale zřejmě prvotní křížek na tomto místě, v mapách z 20. let 19. století je totiž zákres křížku, předchůdce současného, už vyvedený.

Zborcený žulový podstavec z pískovcového základu byl několik let přehrnutý vyvezenou zeminou, vše přerostly křoviny a nezdolné akáty. Železný kříž byl zlomený a nápis téměř nečitelný. Vše převzal do své kamenické dílny v Mikulově pan Fajmon, hrubé terénní úpravy provedl vinař pan Havran z nedalekého vinného sklepa, výsadbu stromů zajistil Okrašlovací spolek Mikulov a drobné detailnější práce provedli členové Muzejního spolku prostřednictvím svých členů. Zásadní finanční podporu poskytlo formou dotace město Mikulov, jehož majetek byl tímto zásadně zhodnocený.

Celou opravu uzavřeme v některý pěkný jarní den, kdy oficiálně křížek předáme veřejnosti s požehnáním mikulovského probošta. Užijte si tedy jeho krásu a místo k odpočinku. 

FOTOGALERIE